Belka
Wtorek, 25 Czerwca 2019   imieniny: Dorota, Lucja, Wilhelm
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Besti@ podpowie, czy inwestycja się opłaci

Data publikacji: 2017-10-04, Data modyfikacji: 2017-10-04
A A AWydrukDrukuj  
 
Besti@ podpowie, czy inwestycja się opłaci

Resort finansów udostępnił samorządom nowe narzędzie informatyczne, które ma pomóc w zarządzaniu lokalnymi finansami i w planowaniu inwestycji. 

Wiceminister finansów Teresa Czerwińska poinformowała, że resort udostępnił jednostkom samorządu terytorialnego nową funkcjonalność w systemie BeSTi@ - Symulacje WPF. 

Minister podkreśliła, że nowy moduł - przeznaczony głównie do wewnętrznego wykorzystania w jednostkach samorządu terytorialnego - będzie umożliwiał analizę wpływu prognozowanych przedsięwzięć na sytuację finansową samorządów. 

„Jest to istotne, zwłaszcza ze względu na zaangażowanie jednostek samorządu terytorialnego w finansowaniu przedsięwzięć rozwojowych, w tym majątkowych realizowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej" - zaznaczyła Czerwińska.

Wiceminister dodała, że głównym celem wdrożenia nowej funkcjonalności jest ułatwienie samorządom opracowywania wieloletniej prognozy finansowej,  np. w zakresie zbilansowania wydatków na nowe przedsięwzięcia ze źródłami ich finansowania oraz prognozowania spłat ewentualnego zadłużenia zaciąganego na sfinansowanie przedsięwzięcia. 

Dzięki tej funkcjonalności JST uzyskają też możliwość bardziej precyzyjnego, wariantowego ustalenia wpływu przewidzianych do realizacji przedsięwzięć m.in. na zrównoważenie budżetu (art. 242 ustawy o finansach publicznych) oraz spełnienie relacji z art. 243 ustawy o finansach publicznych. 

Ponadto możliwość korzystania z udostępnionego w nowym module zestawu informacji, wykresów i wskaźników ekonomiczno-statystycznych ułatwi przeanalizowanie wpływu planowanych przedsięwzięć na sytuację finansową jednostki w perspektywie wieloletniej.

, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Jak długo codziennie korzystasz z internetu?
do godziny
od jednej do dwóch godzin
od dwóch do czterech godzin
od czterech do ośmiu godzin
osiem godzin lub więcej
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat bialski - największy powiat województwa lubelskiego, obejmujący11% jego powierzchni. Gminy wchodzące w skład powiatu: Biała Podlaska - stanowiąca siedzibę powiatu, Drelów, Janów Podlaski, Kodeń, Konstantynów, Leśna Podlaska, Łomazy, Międzyrzec Podlaski, Piszczac, Rokitno, Rossosz, Sławatycze, Sosnówka, Terespol, Tuczna, Wisznice, Zalesie

Ponad 65% powierzchni powiatu stanowią użytki rolne, w związku z czym podstawowym działem gospodarki powiatu jest rolnictwo. 

Na terenie powiatu bialskiego rozpościera się aż 8 rezerwatów przyrody oraz Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu, co podnosi atrakcyjność turystyczną tego regionu.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola